Könyvbemutató | Miklós Alpár: Parajd-képek a hosszú 19. században (1780–1918)

Időpont
Helyszín(ek)
EME-székház
Szervező(k)
Erdélyi Múzeum-Egyesület
Programfelelős
Biró Annamária

Könyvbemutató | Miklós Alpár: Parajd-képek a hosszú 19. században (1780–1918)

 

2023. március 23-án, 17 órai kezdettel, az Erdélyi Múzeum-Egyesület dísztermében kerül sor Miklós Alpár Parajd-képek a hosszú 19. században (1780–1918) című monográfiájának a bemutatására. Az eseményt Biró Annamária, az Erdélyi Múzeum-Egyesület felelős kiadója nyitja meg. Az Emberek és Kontextusok című sorozatot, amelybe az új kiadvány is tartozik, Keszeg Vilmos sorozatszerkesztő ismerteti. Ezt követően Miklós Alpár könyvét három kutató méltatja: Fehér Andrea történész (BBTE Magyar Történeti Intézet, Kolozsvár), Horváth Alpár turizmuskutató (BBTE Magyar Földrajzi Intézet, Gyergyószentmiklós), valamint T. Szabó Levente irodalomtörténész (BBTE Magyar Irodalomtudományi Intézet, Kolozsvár).

 

A bemutatásra kerülő kiadvány tárgyát a Parajddal kapcsolatos ismeretek történeti formálódása képezi – az a folyamat, amelynek során Parajd utazási célterületként, érdekes és vonzerővel bíró helyként artikulálódott a köztudatban.

A könyvben vizsgált kérdések elsődlegesen az erdélyi Sóvidékre, azon belül is kiemelten Parajd településére irányulnak, ugyanakkor a kontextusteremtés céljával írott fejezetek egy sokkal általánosabb utazás- és turizmustörténetet vázolnak. Ezekből megismerhetőek az erdélyi fürdőkultúra kiformálódásának, az erdélyi turizmus megszületésének és intézményesülésének, az erdélyi utazás- és turizmusspecifikus irodalom kibontakozásának nagyívű folyamatai. A monográfia nemcsak azonosítja azokat az utazáselbeszéléseket, amelyek Parajdról és vidékéről szólnak, hanem felsorakoztatja közel 50 kiemelt utazó biográfiáját, és felsorakoztatja a vizsgált utazások teljes erdélyi nyomvonalát – mind szöveges formában, mind térképre rajzolva. E közel 70 szöveges nyomvonalat és térképet tartalmazó fejezet egyfajta utazástörténeti atlaszként is lapozható.

A könyv helytörténeti monográfiaként is olvasható. A szokványos helytörténeti munkáktól azonban lényegesen különbözik azáltal, hogy nagy teret enged a történeti helykép-vizsgálat elméleti kérdéseinek. A könyv ezen első, nagy egysége leginkább elméleti kérdésekkel foglalkozó szakembereknek (történészeknek, imagológusoknak, turizmustudománnyal vagy helymárkázással foglalkozó kutatóknak) szól. A következő részek ellenben már azokat is kiszolgálják, akik Parajd és Sóvidék múltját, vagy Erdély általánosabb utazás- és turizmustörténetét szeretnék jobban megismerni.

 

A kiadvány tartalomjegyzéke itt böngészhető:

https://bit.ly/MiklosAlpar_Parajd-kepek