EME Kiadó Hírlevél 2025.01.10



A hírlevél itt olvasható pdf formátumban EME Kiadó Hírlevél 2025.01.10

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület kiadójának legfrissebb kötetei
 

Cím: Irodalmi nyilvánosság és irodalompolitika a korai Utunkban
ETF 302
Szerző(k): Andorkó Júlia Eszter
Műfaj: irodalomtudomány
Ismertető:
 A kötet a romániai magyar kisebbségi irodalmi nyilvánosság átalakítására tett (egyébként sikeres) kísérletek nyomon követésére vállalkozik az Utunk első évfolyamainak vizsgálata révén. Azokat az irodalompolitikai irányelveket, amelyek a kibontakozó nyilvánosságot befolyásolták, elsősorban a vezércikkekből, a kritikaelméleti, irodalomkritikai szövegekből, illetőleg közvetve az irodalmi szövegekből vázolja fel és elemzi a kötet szerzője.
DOI: htps://doi.org/10.36240/etf-302
Tartalom
Abstract
Rezumat
 
Cím: "Kis játéknézőhely"             
Alcím: Tanulmányok az európai és a magyar színháztörténet köréből
ETF 303
Szerző(k): Tar Gabriella-Nóra
Műfaj: színháztörténet
Ismertető:
A kötet a szerző válogatott tanulmányait gyűjti össze az európai és a magyar színháztörténet köréből. A XVIII. századi európai és magyarországi színházi élet összefüggéseit vizsgáló első fejezet középpontjában a német nyelvű gyermekszínjátszás áll. A korszak leghíresebb európai gyermektársulatát irányító Felix Berner és a pest-budai Friedrich Zöllner-féle gyermekegyüttes repertoárját vizsgálva, a szerző az európai és a magyarországi hivatásos színjátszás összefonódásaira mutat rá. A XIX. századi színházi jelenségeket és szerzőket elemző második fejezet a helyi és az egyetemes színjátszás kölcsönhatásaira figyel és összefonódásokat láttat többek között a korabeli Kolozsvár színházi produkcióiban szereplő élőképek és a tableau vivant európai hagyománya között; a korszak divatos historizáló drámáinak kontextusában Savoyai Jenő budai színpadi alakjára világít rá, illetve a „színház a színházban” világirodalmi szüzséjét vizsgálja. A dokumentaritás határokon átívelő színpadi lehetőségeit elemző harmadik fejezet kortárs jelenségeket helyez egymás mellé, ilyenek a brassói Elise Wilknek az erdélyi szászok XX. és XXI. századi történetét feldolgozó epikus jellegű színháza, illetve a budapesti joghallgatók által képviselt és többek között az 1956-os eseményeket felidéző perjáték műfaja.
DOI: htps://doi.org/10.36240/etf-303
Tartalom
Abstrakt
Rezumat
Cím: Aranka György költészete
ETF 304
Szerző(k): Kerti József
Műfaj: irodalomtudomány
Ismertető:  Aranka György (1737–1817), az erdélyi felvilágosodás kiemelkedő alakja leginkább tudományszervezői tevékenysége folytán került az irodalmi köztudatba és vált híressé a recepciótörténet során. Jelen kötet az Arankáról mint költőről való ismeretek hiányosságait, szellemi hagyatékának feltárását hivatott pótolni. A kötet Aranka György költészetét és költői pályáját vizsgálja két nagy tömbre bontva: az első tömb Aranka költői indulásának mozzanatait eleveníti fel az első megírt alkalmi verstől egészen a költői pálya kiteljesüléséig, verseskötete megjelenéséig. A második tömb irányvonalának fókuszában Aranka költői habitusának, költeményeinek, nyelv- és irodalom-szemléletének, eszmetörténeti, filozófiai beállítódásának vizsgálata áll. Nem a rekanonizáció vagy a rehabilitálás igényéből született a kötet, mint inkább abból az ösztönző megfontolásból – nevezhetjük régi adósság törlesztésének és talán hagyománymentő szándéknak is – , hogy erdélyi költők, kismesterek írói hagyatékát megismerjük.
DOI: htps://doi.org/10.36240/etf-304
Tartalom
Abstract
Rezumat
Cím: Vasutat a Dunáig   
Alcím: A Temesvár-Báziás vasútvonal története
TTF 19
Szerző(k): Jancsó Árpád
Műfaj: technikatörténet
Ismertető: 1850-ben a Habsburg abszolutista kormányzat fölvásárolta a birodalom vasútvonalait, és rohamtempóban hozzálátott az ország fő vasútjainak kiépítéséhez. 1855-re változás állt be: az állam eladta vasútjait külföldi, tőkeerős cégeknek. Az egyik nagybefektető egy francia részvénytársaság volt, mely létrehozta a cs. kir. szabadalmazott osztrák államvasút-társaságot (StEG, OÁV). Ez a magánvállalat, neve ellenére, nem volt sem osztrák, sem pedig állami. A StEG többek között megszerezte Magyarország fővonalát, a (Bécs)–Marchegg (osztrák–magyar határ)–Pest–Szeged–Temesvár vonalat. Befejezte a Szeged–Temesvár vasutat, és nagy erőkkel elkezdte ennek folytatását a Dunáig, melynek engedélyét már a kezdetek idején megszerezte. A Temesvár–Báziás vasútvonal gyors ütemben kiépült.
A vasút 1890-es államosítása után a magyar állam hatalmas befektetéseket végzett. A MÁV tucatnyi hidat épített újjá, síncseréket végzett, új épületekkel szerelte fel a vasútvonalat. Megépítette a temesvári és a verseci pompás felvételi épületeket. E kötet részletesen, nagyszámú dokumentum alapján taglalja hazánk fővasútjának történetét. 
DOI: 10.36241/ttf-19
Tartalom
Content
Cuprins
Abstract
Rezumat
 
Cím: Acta Materialia Transylvanica 7. évf. 2024. 2
Alcím: Anyagtudományi Közlemények
Szerkesztő(k): Bitay Enikő (főszerk.)
Műfaj: anyagtudomány
Ismertető:
 Az Acta Materiala Transylvanica folyóirat idei első száma az anyagtudományok területéről közöl szakcikkeket, tanulmányokat. A folyóiratszám 10 tanulmányt tartalmaz, 62 oldalon.
DOI: 10.33923/amt-2024-02-07
Tartalom
A folyóirat honlapja: https://www.eme.ro/publication-hu/acta-mat/mat-main.htm
A folyóirat teljes angol nyelvű változatát is közzétesszük, mely itt lesz elérhető: https://www.eme.ro/publication/acta-mat/mat-main.htm


A kiadványok, akárcsak a korábbi köteteink, megvásárolhatók az www.eme.ro/kiado honlapon vagy partnerintézményeinknél.