Beszámoló: XX. Agrártudományi Konferencia - Agrár szaktanácsadás a társadalom szolgálatában

December 4-én immár 20. alkalommal került megszervezésre az Agrártudományi Konferencia, amely a Magyar Tudomány Ünnepe Erdélyben rendezvénysorozathoz kapcsolódott.

A tudományos rendezvény szervezése összefogással valósult meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület Agrártudományi szakosztálya és a Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesülete, a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karának Élettudományi Tanszéke, illetve a Marosvásárhelyi Karának Kertészmérnöki Tanszéke, valamint az illyefalvi LAM Alapítvány által. Helyszínként a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karának Csíki utcai főépületét választottuk. A rendezvény tematikáját illetően két irányvonalra támaszkodott, egyrészt igazodott a MTA által javasolt mottóhoz (Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában) másrészt pedig a digitalizációra összpontosított. Ezt a két részre tagolt program is jól érzékelteti, amely 14 színvonalas szakmai előadást tartalmazott (2 plenáris és 12 szekció előadás).

A konferencia első részében nyolc olyan előadás hangzott el, amely révén a tanácsadás fontossága és a tág értelemben vett agrárium különböző ágazataira vonatkozó hozadéka került hangsúlyozásra, kiemelten a növénytermesztés mellett az állattenyésztés és az erdészet, illetve a szakoktatás területei. A heterogén, de kiegészítő témájú előadások révén a részvevők megismerhették a termesztett növényfajták azonosítására szolgáló, molekuláris markerekre alapuló, genetikai eljárásokat, az Erdélyi Falugazdász Hálózat tanácsadói munkáját, a esettanulmány felhasználási lehetőségeit a szakoktatásban, a klimaszcenáriókat figyelembe vevő adaptív erdőgazdálkodás lehetőségeit, az őshonos állatfajták és a regeneratív gazdálkodás felértékelődését, valamint több szántóföldi kultúrfaj, mindennapi gyakorlatba bevonható, kísérleti eredményeit.

A konferencia második részében a mezőgazdasági ágazat digitalizációja került fókuszba. A plenáris előadás révén a hallgatóság rálátást nyerhetett a székelyföldi agrárium digitalizációjának jelenlegi helyzetképére, majd ezt követően az intelligens növényházak specifikus digitális technológiái kerültek felvillantásra a Horticulture 4.0 projekt bemutatása révén.

A konferencián közel 120 résztvevő volt jelen, hazai és külföldi egyetemi oktatóktól és kutatóktól gazdálkodókig, növénytermesztőtől állattenyésztőig, szakoktatásban dolgozó pedagógusoktól szakmai szervezetek képviselőiig. E tekintetben fontos kiemelni hogy a rendezvény integrálja a tág értelemben vett agrárium különféle ágazataiban tevékenykedő szakembereket, illetve kiemelendő a fiatal generáció jelenléte, akik nemcsak a hallgatóság körében voltak szép számban megtalálhatóak, hanem az előadói minőségükben is kivették a részüket.

A rendezvény médiapartnerei:

  • a Marosvásárhelyi TVR (TVR Tg Mureș) Rákoczy Levente műsorszerkesztő és Borbát Barna operatőr, akik a regionális híradóban ismertették a rendezvényt, illetve 2025. febr. 7-én (péntek) 17 órától egy teljes műsort közvetítenek erről;
  • Székelyhon 15., amely Bodor Tünde újságáró révén a Székelyhon portálon Háromszék Napilapban cikket is közölt
  • Népújság és Magyar Mezőgazdaság, amelyekben Vajda György újságíró közöl cikket

A rendezvény folyamán képeket készített Varga Csaba agrármérnök, Soare Szende PR felelős és Bíró Boróka Júlia.

A konferencia népszerűsítésére facebook eseményt hoztunk létre: 
https://www.facebook.com/events/851488253725765

A konferencia ideje alatt három alkalommal jelentkeztünk be élőben az EME Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesülete facebook oldalán, rövid – pár perces - élő közvetítéssel: a két plenáris előadás (Veres Anikó és Nagy Szeréna), valamint Nyárádi Imre-István előadása alatt.