„Sorsfordító századfordulós évtizedek” címmel hirdette meg az Erdélyi Múzeum Egyesület gyergyói fiókegyesülete a Magyar Tudomány Napja tiszteletére szervezett konferenciáját, 2024. november 5-én. Helyszíne a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár volt.
A konferencia munkálatait Soós Zoltán konzul üdvözölte a Csíkszeredai Főkonzulátus részéről. A konzul, Széchényi István gondolataival élve a magyar akadémiai tudományosság kezdeteit idézte fel. Széchényi gondolata – miszerint a tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma – napjainkban talán időszerűbb, mint valaha, hiszen tudásalapú társadalomban élünk, ahol az információ a legnagyobb hatalom. Öt követte Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester, aki a tudományos munka hasznáról és fontosságáról beszélve elmondta: az a nemzet lelkét formálja, és szellemi erejét tudatosan fejleszti. Ezért a támogatása elengedhetetlen, hiszen a tudás gyarapítása, a múlt ismerete a jövő vívmányainak magas szintre való emelésében segít.
Az ünnepi köszöntőket a konferencián részt vevő tudósok előadásai követték. Dr. Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója és Károli Gáspár Református Egyetem kutatóprofesszora, egyetemi tanár: gróf Tisza István egykori miniszterelnökről tartott előadást. Dr. Nagy Róbert, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem előadó tanára és a Magyar Történeti Intézet igazgatója a Zsil-völgyébe telepedett székelyek életkörülményeit, a szénbányászat kezdeteit ismertette a jelenlévőkkel. A következő előadó Komán János nyugalmazott maroshévizi tanár volt, aki Erősdi Sándornak Maros-Torda vármegye főispánjának (1871 – 1937) az életútját és politikai tevékenységét mutatta be. Dr. Garda Dezső nyugalmazott egyetemi előadótanár Gyergyószentmiklós első, 20. századi polgármesteréről, Orel Dezsőről értekezett.
A délutáni előadók közül dr. Boér Hunor művelődéstörténésznek, a Sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum könyvtárosának a „Felszabadítottak – 1916” című tanulmányát mutatta be. Öt követte dr. Nagy József hadtörténész – Gyergyóremetéről, aki az 1916 – 1917. évi gyergyói hadieseményekről beszélt. A konferencia következő előadása dr. Tóth Szilárd, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, egyetemi előadótanárának, tanszékvezetőjének az előadásához kötődött. Tanulmányának címe: „A román hadsereg bevonulása Kolozsvárra és a kolozsvári magyar egyetem sorsának megpecsételése (1918. december - 1919. május).” Az előadássorozatot, dr. Perczel Olivérnek a Budapesti Fővárosi Levéltár főlevéltárosa tanulmányának a bemutatása zárta, melynek címe: „Magyarország 1919-1920-as román megszállásának erőszaktevékenységei” volt.