Őslénytani leletek az Erdélyi Múzeum-Egyesület gyűjteményében

Időpont
-
Helyszín(ek)
EME-székház
Szervező(k)
EME
Programfelelős
.

A Szászsebes környéki felső kréta kori (72–65 millió éves) szárazföldi vörös-agyagos üledék (az ún. Sebesi formáció) megállás nélkül ontja magából a dinoszauruszok közvetlen kihalása előtti életre, a környezeti, ökológiai és a különös állatvilágra vonatkozó bizonyítékokat.

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület őslénygyűjteményének fő lelete a Balaur bondoc legteljesebb – jóllehet így is hiányos – csontváza. A Balaur bondoc (neve 'tömzsi sárkány'-t jelent) teljesen új theropoda fajhoz tartozó, valószínűleg húsevő dinoszurusz, amely mintegy 70 millió évvel ezelőtt élt Erdély szigetén. A csontváz – amely egészen különleges, részben csak erre a fajra jellemző biológiai jegyekkel rendelkezik – az észak-amerikai és ázsiai rokonaival való közeli kapcsolatról is tanúskodik.

Ugyanennek a gyűjteménynek része a világ első ismert mezozoikumi áradási üledékekből fennmaradt madárkolónia fészekmaradványa, valamint egy új, szintén kréta kori repülősárkány, az Eurazhdarcho langendorfensis nevű, eddig ismeretlen faj felfedezett példányának a maradványai.

Szintén az EME gyűjteményében van elhelyezve a világ pillanatnyilag legnagyobbjának számító pteroszauruszától származó (Azhdarchoida cf. Hatzegopteryx) csigolya is.
A leletek felfedezője Vremir Mátyás geológus-paleontológus, az Erdélyi Múzeum Egyesület külső munkatársa.