EME Kiadó Hírlevél 2021.02.10


 
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület kiadójának legfrissebb kötetei

A hírlevél itt olvasható pdf formátumban  EME Kiadó Hírlevél 2021.02.10
 

Cím: Zeneoktatás a kolozsvári Muzsikai Conservatoriumban 1819–1869 között

ETF 293

Szerző(k): Sófalvi Emese

Műfaj: zenetörténet, oktatástörténet

Ismertető: A kolozsvári Muzsikai Egyesület alapítása, célkitűzései, eredményei nem egyedülállók a magyar zene- és pedagógiatörténetben, azonban a korszak sajátos társadalmi-politikai és művelődési körülményei folytán méltán tarthatnak érdeklődésünkre számot. Elsősége okán is joggal kerül a kutatás homlokterébe, ugyanis az egyesület iskolája a legkorábban alapított magyar oktatási nyelvű zenei tanintézmény, mely 1819-tól folyamatosan hatott egy város és tágabb vonzáskörzete, így szinte a teljes Erdély zenei kultúrájára. A kötetben bemutatott 1819–1869 közötti időszak a létesítés körülményeit, Ruzitska György igazgató koncepciózus vezetésének éveit és az abszolutista uralom alatti nehézkes újjászervezés eseményeit kapcsolja egybe.

Tartalom

Abstract

Rezumat

 

Cím: Színház, civil társadalom és politikum

Alcím: Írások, tanulmányok Kötő József emlékére. A születésének 80. évfordulójára tartott emlékkonferencia előadásai. 2019. augusztus 16.

Szerző(k): Bartha Katalin Ágnes (szerk.)

Műfaj: emlékkönyv, színháztörténet

Ismertető:

Tartalom

 

 

 

Cím: Az irodalom és a kultúra éltető közege: a lokális és a regionális

Alcím: A 2018. november 5–6-i nagyváradi konferencia szerkesztett szövegei

Szerző(k): Albu-Balogh Andrea, János Szabolcs, Verók Attila (szerk.)

Műfaj: irodalomtudomány, kultúratudomány

Ismertető: „A 2018. november 5–6. között a Partiumi Keresztény Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszéke szervezésében Az irodalom és a kultúra éltető közege: a lokális és a regionális címmel Nagyváradon megrendezett konferenciánk, melynek tanulmányokká szerkesztett előadásainak jelentős részét adjuk közre ebben a kötetben, a fenti kijelentések okán kívánt bekapcsolódni abba a diskurzusba, amely a lokális és regionális vs. globális viszonyát, egymásra hatását, illetve egymást feltételező voltát vizsgálja. Meglátásunk szerint ugyanis a helyi értékek felmutatása alapot teremthet arra, hogy Franz Kafkával együtt mondjuk ki: „a" helyi NEM a marginális, másod- vagy harmadrendű szinonimája! Sőt: a magas irodalom és kultúra genezisének helyszíne! Természetesen nem minden terméke jut el a nemzeti vagy a nemzetközi piacokra, de az ott elérhető alkotások biztosan innen indultak. Meghatározó jellege ellenére mégis méltatlanul kevés figyelem fordul erre a helyi és regionális közegre. Ebben a kötetben ezen a mellőzöttségen kívánunk változtatni: vitára serkentve tudós kollégáinkat és a szélesebb, érdeklődő közönséget is. Szeretnénk ugyanis a gyökerekig lemenve feltárni azt a soknyelvű és konfesszionálisan összetett kulturális-társadalmi közeget, amely kitermelte magából irodalmunk és kultúránk jeles képviselőit."

Tartalom

 

Cím: A Temesvár–Lippa–Radna helyi érdekű vasút története          

Tudomány-és Technikatörténeti Füzetek 15

Szerző(k): Jancsó Árpád

Műfaj: technikatörténet

Ismertető: A kötet részletesen tárgyalja a vasútvonal létrehozásának szükségességét, úgy, ahogy azt egyrészt az érdekelt helyiek, valamint a feltörekvő régióközpont, Temesvár szabad királyi város látta. E vasútvonal esetében Temesvár már nem a kiemelt érdeklődéssel kísérő, a dolgokat előrelendítő szerepet vállalta, hanem magához ragadta a kezdeményezést, és természetesen jelentős anyagi áldozatot is hozott annak érdekében, hogy ez a város szempontjából anyagi haszonnal kecsegtető vasútvonal megépüljön. Temes megyének az addig Arad irányába gravitáló népes és jómódú falvakat, a jelentős kisiparral is rendelkező Lippát legalább részben Temesvár vonáskörzetébe vonta.

Vonalvezetés, hosszmetszet, keresztmetszet, műtárgyak részletes ismertetése, forgalmi berendezések, magasépítmények, üzemeltetés, üzleteredmények, az alispán packázása, amely leváltásához vezetett, Allios község ügye, a vasút menti községek már megszavazott vasútépítési segélyének visszavonási kísérlete, a részvénytársaság vitája az üzemeltető MÁV-val megannyi, a könyvet alkotó fejezet.

Tartalom
Abstract
Rezumat

 

Cím: Erdélyi Múzeum 2020/4            82.

Alcím: Az Erdélyi Múzeum-Egyesület bölcsészettudományi és társadalomtudományi folyóirata

Szerkesztő(k): Kovács Kiss Gyöngy (felelős szerkesztő), Veress Károly (a lapszám szerkesztője)

Műfaj: filozófia / philosophy / filozofie

Ismertető:

Tartalomjegyzék

Content

Cuprins

Abstracts and keywords

Szerzők / Authors / Autori

 

A kiadványok, akárcsak a korábbi köteteink, megvásárolhatók az www.eme.ro/kiado  honlapon vagy partnerintézményeinknél.