Székely jelképek pecséten, címerben

Időpont
Helyszín(ek)
EME-székház
Szervező(k)
Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Programfelelős
Lőrincz Ildikó

A székelyföldi jelképtörténeti kutatások eredményei Kötetbemutató Kolozsváron

Szerdán, április 20-án, 18 órai kezdettel az Erdélyi Múzeum-Egyesület székháza ad otthont a Székely jelképek pecséten, címerben címmel nemrég megjelent tanulmánykötet bemutatójának. Ez a kiadvány a Jelképek a Székelyföldön (2011) és a Címer és pecsét a Székelyföldön (2012) című sorozat harmadik kötete, a kolozsvári eseményen jelen levő szerzők: dr. Bernád Rita Magdolna levéltáros-történész, Zepeczaner Jenő és Mihály János történészek mindhárom kötetet ismertetik.

A székelység évszázados jelképeit bemutató kötetek szerzői a Székely Címer­, Pecsét­ és Zászlótörténeti Munkacsoport tagjai, a téma neves szakemberei, akik a tudományos igényeknek is megfelelő, ugyanakkor közérthetően megírt szaktanulmányaikkal jelentős mértékben hozzájárulnak a székelység által évszázadokon keresztül használt szimbólumok történetére vonatkozó ismereteink gyarapodásához. A 2015 végén megjelent Székely jelképek pecséten, címerben c. kötetben dr. Bernád Rita Magdolna székely püspökök címereiről és pecsétjeiről, Bicsok Zoltan csík­, gyergyó­ és kászonszéki nemesek állatalakos magánpecsétjeiről, Mihály János Székelyudvarhely város, dr. Pál­ Antal Sándor pedig Udvarhelyszék címeres pecsétjéről közöl tanulmányt. A jelenkorral két közlés foglalkozik. Dr. Szekeres Attila István a 20. századi heraldikában használt székely jelképeket vette számba, Zepeczaner Jenő pedig Hargita megyei települések új címereit mutatja be.
A kiadványsorozat a több éve folyó hazai jelképtörténeti kutatások eredményeit tartalmazza,mindhárom könyv gazdag illusztrációs anyaggal egészül ki.
A most megjelent kötet létrehozása újabb pozitív példa a szellemi-kulturális értékeink és hagyományaink ápolása érdekében a székelyföldi megyék tudományos kutatóinak összefogására. A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadásában megjelent kötetek Hargita Megye Tanácsa és Kovászna Megye Tanácsa támogatásával jelentek meg.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) előadótermébe Kolozsváron (Napoca/Jókai u. 2-4.)!