A Mezőség-kutatás eredményei

Időpont
Helyszín(ek)
EME székház
Szervező(k)
EME Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztály
BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék
Programfelelős
Keszeg Vilmos

A Mezőség-kutatás eredményei címmel újabb interdiszciplináris konferenciát szervez az Erdélyi Múzeum-Egyesület Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztálya és a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Tanszéke.

A régióra a 19. században irányult rá a figyelem. Az első feljegyzések a mezőségi magyar társadalom fogyatkozását, nyelvi és kulturális erózióját tették szóvá. Ezt követően a szépirodalom (Petelei István, Makkai Sándor, Wass Albert, Sütő András) és az etnológia a mentalitás, az életforma, a társadalmi viszonyok archaikus jellegét emelte be a köztudatba. Az 1970-es évektől kezdve a Mezőség a táncházmozgalom jelszavává alakult. Az összefoglaló nagy mű, a „Mezőség leírása" hiányában a régióról élő képben a tudás a mítoszokkal keveredik. Az ismeretek területeit hiátusok választják el egymástól.


A konferencia támogatója a Communitas Alapitvány

Program
14,00 A konferencia megnyitása 14,20 Keszeg Vilmos: Az erdélyi Mezőség kutatásának története 14,45 Varga Sándor: Egy mezőségi falu táncai és táncélete a 20-21. században 15,10 Fülöp Mónika: A bálványosváraljai falukutatás 15,35 Killyéni András: Wesselényi Béla, a zsuki ménese es a falkavadászatai 16,20 Könczei Csongor: Hogyan lett a Kodobákból Codoba? A személynévadás etnikus vetületeinek változása egy mezőségi cigánymuzsikus családnál 16,45 Pozsony Ferenc: Etno-demográfiai folyamatok Pusztakamaráson a XX. Században 17,10 Hints Miklós: A Mezőség a helynevek tükrében 17,35 A Mezőség és kutatói. Kallós Zoltán folklórkutatóval Keszeg Vilmos beszélget