Technikai örökségek Erdélyben

Induljanak el az órák és szólaljanak meg a néma harangok!

Az Erdélyi Múzeum Egyesület Műszaki Tudományok Szakosztálya védnöksége alatt zajlott Magyarvalkón a „Technikai örökségek Erdélyben" elnevezésű alkotótábor első rendezvénye 2007. augusztus 24–26. között. Társszervezők voltak az Országos Turisztikai Fejlesztési és Kutatási Intézet (INCDT), valamint a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács (KMDT).

A rendezvény célja a technikai örökségek felkutatása, működőképessé tétele, megőrzése, kulturális örökségünkbe való integrálása, a térség kulturális és turisztikai fejlesztése. A technikai objektumok, szerkezetek tudományos feldolgozásához szakértőket szólítottak meg, a munkálatokba bevonták a diákságot is, ezáltal biztosítva a tevékenység hagyományápoló jellegét és oktató-nevelő szerepét.

A magyarvalkói református templom toronyórájának tanulmányozása és felmérése volt a rendezvény fő történése. A háromnapos helyszíni munkálatot megelőzte a dokumentációs anyagok előkészítése, adatok gyűjtése, amelyet Bitay Enikő, az EME Műszaki Tudományok Szakosztálya elnöke irányított. A helyszínen a szakosztály gyergyószentmiklósi képviselője, dr. Márton László mérnök-kutató vezetésével folytak a műszaki munkálatok. A gazdasági és turisztikai felméréseket Talpas János, a bukaresti kutatóintézet igazgatója irányította. A diákok mozgósításában és a rendezvény szervezésében a KMDT vállalt kiemelkedő szerepet.

A toronyóra működésének helyreállításával újra megkondulhat az időt ütő kalapács-harang. Az óraszakértő szavaival élve: „Ahol szól a harang, ott élet is van!".

A helyszínen a 15 tagú lelkes csapat eredményes munkájáról tanulmány készül, s majd újabb célponttal folytatják a régióban lévő technikai objektumok felmérését, azzal a reménnyel, hogy életet lehelhetnek közösségünk néhány helyén.

Megjelent a Szabadság napilapban 2007. augusztus 29-én