A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 2019 – 160 éves az EME
[2019.11.22]

MTNE 18. Fórum – Értékteremtő tudomány
A rendezvény fővédnöke: Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

2019. november

A rendezvény meghívója letölthető innen (pdf formátumban)

A rendezvényre előzetes regisztáció szükséges, amit itt tehet meg

A rendezvény programfüzete letölthető innen (pdf formátumban)
 
Fényképgaléria

 
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben – 160 éves az Erdélyi Múzeum-Egyesület
Megnyitóünnepség – plenáris előadások
Időpont: 2019. november 22., péntek

ÜNNEPI MEGNYITÓ ÉRTÉKTEREMTŐ TUDOMÁNY
Helyszín: Sapientia EMTE, Kolozsvár, Tordai út 4 sz., Hunyadi Mátyás terem·  

Köszöntések
Bokor József Magyar Tudományos Akadémia alelnöke
Grezsa Csaba Magyarország Kolozsvári Konzulátus konzulja
Soós Anna Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese
Dávid László Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora
Néda Zoltán, MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottság elnöke
Csatáry György  II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Lehoczky Tivadar Társadalomkutató központ intézetvezetője
Lévai Attila Selye János Egyetem Református Teológiai dékánja
Némedi Imre Szabadkai Műszaki Szakfőiskola főiskolai tanár, intézetigazgatója
Nagy András, , Dunaújvárosi Egyetem tudományos és kutatási rektorhelyettese
Székely István Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető alelnöke

Köszöntések levélben
Monok István a Gróf Mikó Imre Alapítvány elnöke
Oláh Emese alpolgármester asszony köszöntője
Dr. Kásler Miklós emberi erőforrások miniszterének üzenete
Kocsis Károly az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnökének köszöntője


· A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat bemutatása
Bitay Enikő, Erdélyi Múzeum-Egyesület, főtitkár, programfelelős


10.00  · Ünnepi plenáris előadás  
           Bokor József (akadémikus, az MTA alelnöke): Autonóm járművek irányítása: drónok, autók

10.30 · Gr. Mikó Imre-emlékplakettek átadása
10.50 · Kiskoncert
Peter Wittek: Induló az Erdélyi Múzeum-Egyesület alapítása ünnepére
Ludwig van Beethoven: Egmont nyitány
Suhárt Evelin, Vajas Gréta (zongora), BBTE Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar

 11.00 · kávészünet

FIATAL KUTATÓK A TUDOMÁNY SZOLGÁLATÁBAN – PLENÁRIS ELŐADÁSOK
A múlt évek sikeres rendezvény fényében, az idén is különböző szakterületeket képviselő fiatal kutatókat kértünk fel a plenáris előadások megtartására, figyelembe véve a szakosztályok javaslatait. Így változatos kutatási témákba – több tudományterületről és különböző intézmények képviseletében – és ezek eredményeibe láthattunk bele, melyek tükrözik a fiatal generáció tudományos törekvéseinek irányát és a jövőbeni lehetőségeket.
11.20 Kis Boglárka Mercédesz (geológus, BBTE, Biológia és Geológia Kar, Kolozsvár): Különleges gázömlések a Keleti-Kárpátokban: érték vagy veszély
11.40 Papp Kinga (tudományos kutató, Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár) : Wesselényi Kata íráshasználata
12.00 Fábián Zoltán (arc-, állcsont- és szájsebész szakorvos, Marosvásárhely): Számítógépes műtéti tervezés és 3D-nyomtatás alkalmazása az arckoponya sebészetében
12.20 Fazakas Csaba (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Marosvásárhelyi Kar, Kertészmérnöki Tanszék, Marosvásárhely ): Változó klímánk, változó talajunk

 13.00 Ebéd (a Protestáns Teológiai Intézet alagsorában)

160 ÉVES AZ ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Helyszín: „Lucian Blaga" Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, Mikó Imre/Clinicilor u. 2 sz.

15.00 · Kiállításmegnyitó
Kiállításszervezők: Sipos Gábor, EME alelnök - Luffy Katalin, Különgyűjtemények, Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár

AZ EME-SZAKOSZTÁLYOK ÉS -FIÓKEGYESÜLETEK MINT TUDOMÁNYOS MŰHELYEK
16.00 Egyed Emese: Sajátos módszerek, mérhető tudományos eredmények az EME Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztályában
16.15 Kékedy Nagy László: A Természettudományi Szakosztály 30 éves működése a tudomány szolgálatában.
16.30 Szilágyi Tibor: Az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztályának szerepe az erdélyi magyar nyelvű tudományos életben
16.45 Kerekes Kinga: A Jog-, Közgazdaság-, és Társadalomtudományi Szakosztály 1990 utáni tevékenységének áttekintése
17.00 Bitay Enikő: A műszaki tudományosságért – 30 éves az EME Műszaki Tudományok Szakosztálya
17.15 Robu Judit: Régi és új, a mindig aktuális matematika és a villámgyorsan fejlődő informatika – egy szakosztály 15 éve
17.30 Nyárádi Imre-István: Az EME Agrártudományi Szakosztálya megalakulásától napjainkig
17.45 szünet
18.00 Széman Péter: Tudományos műhely kialakítása 1989 után a Szilágyságban. A Szilágysomlyói EME-fiókegyesület
18.05 Garda Dezső: Az EME Gyergyói Fiókegyesülete tevékenységének 17 esztendeje
18.10 Bajusz István: Zilah és vidéke Fiókegyesülete
18.15 Balázs Lajos: Visszatekintés az EME fiókegyesületének öt évére. Egy kitűzött cél követésének erkölcsi és eszmei haszna
18.20 Simon Zsolt: Az EME Marosvásárhelyi Fiókegyesületének tevékenysége 1990 és 2019 között
18.25 Bíró Boróka: Az EME Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesületének öt éve
18.30 Fodor Attila: Az EME Aranyos-vidéki Fiókegyesületének megalakulásáról, eddigi tevékenységéről, célkitűzéseiről

18.35 Zárszó
20.00 Fogadás az Agapé Étterem Márton Áron termében (Szentegyház/I. Maniu u. 4. sz., I. em.)

Az EME szakosztályainak és fiókegyesületeinek tudományos ülésszaka

 I. Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztály
Nyelvészet, irodalom, néprajz- és színháztudományi szekció
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.
Időpont: 2019. november 23., 9.00 óra
Történelem szekció
Tudomány és társadalom
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz. és BBTE Történettudományi Intézet, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 11. sz. Ferdinánd terem
Időpont: 2019. november 23., 9.00 óra
Művészettörténet szekció
Helyszín: Vallásszabadság háza, Kolozsvár
Időpont: 2019. november 30., 9.00 óra
Zenetudományi szekció
Ruzitska 150
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz.
Időpont: 2019. november 26., 10.00 óra
II. Természettudományi Szakosztály
Erdélyi Természettudományi Konferencia (ETK'19)
Helyszín: Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár, Király/I.C. Brătianu u. 26. sz.
Időpont: 2019. november 23., 9.00 óra
III. Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztály
XXIII. erdélyi orvosnapok
Helyszín: Csíkszereda
Időpont: 2019. november 8–9.
Kolozsvári szekció
Helyszín: Református Kollégium, Kolozsvár, Farkas/M. Kogălniceanu u. 16 sz.
Időpont: 2019. november 23., 10.00 óra
IV. Jog-, Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztály
Társadalomtudományi szekció
Helyszín: Sapientia EMTE, Kolozsvári Kar, Kolozsvár, Tordai út/Cal. Turzii 4. sz.
Időpont: 2019. november 21., 10.00 óra
Jogtudományi szekció
Óvári Kelemen-emlékkonferencia
Helyszín: Sapientia EMTE, Kolozsvár, Mátyás király /Matei Corvin u. 4. sz., Óváry terem
Időpont: 2019. november 21., 16.00 óra
Közgazdaságtudományi szekció
IV. Nemzetközi Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Konferencia – ICEBM 2019
Helyszín: BBTE, Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar, Kolozsvár, Teodor Mihali u. 58–60. sz.
Időpont: 2019. november 23., 9.00 óra
Filozófia szekció
EMFT Tanulmányi Napok 2019
A „világ összegyűjtésének" médiumai. Terek, kapcsolathálók, lokalitás

Helyszín: MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér, Sepsiszentgyörgy, Szabadság tér /Piața Libertății 2. sz.
Időpont: 2019. november 23., 10.00 óra
V. Műszaki Tudományok Szakosztálya
XX. Műszaki Tudományos Ülésszak
Helyszín: Sapientia EMTE Kolozsvár, Mátyás király/Matei Corvin u. 4. sz., Óváry terem
Időpont: 2019. november 23., 9.00 óra
VI. Matematikai és Informatikai Szakosztály
10. matematika és informatika alkalmazásokkal konferencia
Helyszín: EME-székház, Kolozsvár, Jókai/Napoca u. 2–4. sz. és a BBTE, Farkas/Kogălniceanu u. 1. sz.
Időpont: 2019. november 15–17.
VII. Agrártudományi Szakosztály és Sepsiszentgyörgyi Fiókegyesület
XV. agrártudományi konferencia
Az agrárium társadalmi szerepe és feladata Erdélyben
Helyszín: Sapientia EMTE, Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központ, Sepsiszentgyörgy, Csíki u. 50. sz. 
Időpont: 2019. november 15., 10.00 óra
Aranyos-vidéki Fiókegyesület
Értékteremtő értelmiségiek az aranyos-vidéki régióban
Helyszín: Polgármesteri hivatal, Torda
Időpont: 2019. november 20., 17.00 óra
Csíkszeredai Fiókegyesület
II. Rákóczi Ferenc szabadságharca és a székelyek
Helyszín: Sapientia EMTE, Csíkszereda, Szabadság tér 1. sz.
Időpont: 2019. november 8., 9.00 óra
Gyergyószentmiklósi Fiókegyesület
Székelyföld, Erdély a román hódítástól az Országos Magyar Párt megalakulásáig
Helyszín: Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ, Testvériség sugárút 9. sz.
Időpont: 2019. november 14–15., 9.30 óra
Marosvásárhelyi Fiókegyesület
Maros megye és Marosvásárhely történetéből
Helyszín: Teleki Téka, Marosvásárhely, Bolyai u. 17. sz.
Időpont: 2019. november 30., 10.00 óra

Programfelelős: Bitay Enikő, az EME főtitkára
 
A szakosztályi és fiókegyesületi részletes programokról az EME székházában, www.eme.ro/mtne vagy titkarsag@eme.ro címen lehet érdeklődni
 

PARTNEREK
Babeș–Bolyai Tudományegyetem
Magyar Tudományos Akadémia Kolozsvári Területi Bizottság
Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Médiapartnerek:
Kolozsvári TV
Kolozsvári rádió
Szabadság napilap

 

Támogatók:

 

Magyar Tudományos Akadémia
Communitas Alapítvány
Bethlen Gábor Alap
Kolozs Megyei Tanács
Nemzeti Kulturális Alap

 

 

 

 



ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
RO, 400009 Kolozsvár/Cluj Jókai/Napoca u. 2–4.
 Postacím: 400750 OP 1-191
Tel/fax: 0264-595176
www.eme.ro/mtne
titkarsag@eme.ro


Szervező(k): EME
Kapcsolattartó(k): Bitay Enikő