ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Navigáció


Főoldal »  Eseménytár »  A MÚLT KARMAI / GHEARELE TRECUTULUI 
A MÚLT KARMAI / GHEARELE TRECUTULUI
[ 2010. szeptember 02. csütörtök 12:00 ]

Eseménytár »
Tekintettel a nagy érdeklődésre a leleteket 15 órai kezdettel, az EME székházában
ismét bemutatja Vremir Mátyás, aki kérdéseikre is szívesen válaszol.

Dat fiind marele interes, descoperirea paleontologică va fi prezentată din nou la sediul EME (str. Napoca nr. 2-4), la ora 15 de către Vremir Mátyás, care va sta la dispoziția dvs. pentru întrebări.

A MÚLT KARMAI
Őslénytani leletek az Erdélyi Múzeum-Egyesület gyűjteményében


Az Európában felfedezett kréta kori húsevő dinoszauruszok egyikének máig legteljesebb csontváza került napvilágra a Szászsebes környéki szárazföldi üledékekből. A leletet 2009-ben fedezte fel Vremir Mátyás kolozsvári geológus–paleontológus (EME). A 70 millió éves, teljesen új theropoda fajhoz tartozó szenzációs fosszíliát a meghatározásában és leírásában közreműködő kutatók (Csiki Zoltán, a Bukaresti Egyetem Geofizikai és Geológiai Karának lektora, Vremir Mátyás, az Erdélyi Múzeum-Egyesület Kutatóintézetének külső munkatársa, Stephen Brusatte, a Columbia Egyetem Föld- és Környezet¬tudományi Karának kutatója, végül – de nem utolsósorban – Mark Norell, a New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum paleontológiai részlegének igazgatója) Balaur bondoc-nak („tömzsi sárkány”) nevezték el.
A nagyon fontos tudományos leletet a megtaláló 2010 elején adományozta az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek, az EMÉ-nek. „Fontosnak tartom, hogy az EME őrizhesse és kezelhesse ezeket a rendkívüli leleteket, amelyek egyúttal megfelelő „magot” képezhetnének az EME egykor híres kőzet-, ásvány- és őslénygyűjteményének újbóli megalapozásához“ – írta az adományozó Vremir Mátyás szándéknyilatkozatában >>...a teljes cikk


GHEARELE TRECUTULUI
Descoperiri Paleontologice in colecţia Societăţii Muzeului Ardelean

GHEARELE TRECUTULUI

Descoperiri Paleontologice in colecţia Societăţii Muzeului Ardelean

Recenta descoperire făcută în formaţiunile continentale de la Sebeş, reprezintă cel mai complet schelet de dinozaur carnivor datând din Cretacic de pe teritoriul Europei. Senzaţionala fosilă, cu o vechime de 70 de milioane de ani, aparţine unei noi specii de theropod denumită Balaur bondoc, şi a fost descoperită în 2009 de geologul şi paleontologul clujean Mátyás Vremir (Societatea Muzeului Ardelean, Cluj).
Resturile fosile, de o mare însemnătate ştiinţifică, au fost donate de către descoperitor Societăţii Muzeului Ardelean (EME) din Cluj la începutul anului 2010. Prin această donaţie s-a dorit reînfiinţarea renumitei colecţii al Societăţii>>...vezi articolul complet

A lelet tudományos leírása angolul:
Descrierea ştiinţifică (în limba engleză):

>> PNAS Early Edition
>> PNAS Current Issue August 31, 2010
>> http://www.pnas.org/

Szervező(k): EME
Kapcsolattartó(k): EME
Helyszín(ek): EME
Jelleg: satótájékoztató

Kapcsolatfelvétel: Kapcsolatfelvétel

« Vissza az eseménytárhoz
info@eme.ro